Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pęknięta przednia szyba? Wskazówki dotyczące wymiany

28 maja 2021

Przednia szyba robi więcej niż tylko utrzymać wiatr i błędy z dala od twarzy.

W dzisiejszych czasach przednia szyba stała się integralną częścią konstrukcji pojazdu. Działa ona jako pochłaniacz dźwięku i jest w stanie wykryć deszcz.

Szyby czołowe w nowoczesnych pojazdach są również zintegrowane z zaawansowanymi technologiami wspomagającymi kierowcę.

"Powszechne przekonanie, że 'szyba to tylko szyba' nie jest już prawdziwe w przypadku dzisiejszych zaawansowanych technologicznie pojazdów" - powiedział Deb Levy, prezes Auto Glass Safety Council, organizacji non-profit, która opracowuje i utrzymuje standardy wymiany szyb samochodowych.

"Przednia szyba pojazdu jest integralną częścią jego systemów bezpieczeństwa i zapewnia integralność strukturalną, zwłaszcza w przypadku wypadku polegającego na wywróceniu się pojazdu. Brak wymiany szyby, gdy jest ona potrzebna, może zagrozić tej wytrzymałości."

Czasami wyszczerbiona szyba przednia może być naprawiona. Jeśli są więcej niż trzy odpryski, krawędź przedniej szyby jest uszkodzona lub pęknięcie znajduje się na linii wzroku kierowcy, nadszedł czas na wymianę.

Konsumenci mają dwa wyjścia, jeśli chodzi o wymianę szyby czołowej, powiedział Levy. Mogą zdecydować się na produkty producenta oryginalnego wyposażenia (producenta pojazdu) lub produkty rynku wtórnego.

Poniżej Levy wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nowej szyby przedniej:

  • Zarówno szyby OEM, jak i szyby z rynku wtórnego spełniają wymogi jakości i bezpieczeństwa określone przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych.
  • Należy zapytać, czy wymienna szyba przednia spełnia wymagania określone przez producenta pojazdu.
  • Czy szyba przednia płynnie integruje się z zaawansowanymi funkcjami wspomagającymi kierowcę (ostrzeganie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, automatyczne hamowanie itp.)
  • Należy rozważyć koszt. Chociaż niektóre szyby przednie mogą być tańsze, upewnij się, że spełniają one wymagania dotyczące Twojego pojazdu i nawyków jazdy.