Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak długo działają przekładnie CVT? (i czy są one niezawodne?)

6 czerwca 2022

Jeśli kupowałeś nowy samochód, być może zauważyłeś litery CVT obok danych technicznych skrzyni biegów. CVT oznacza przekładnię bezstopniową i jest to nowsza konfiguracja w nowoczesnych pojazdach. Jednak być może słyszałeś również, że przekładnie CVT nie są tak niezawodne jak konwencjonalne przekładnie automatyczne, co prowadzi do pytania - jak długo wytrzymują przekładnie CVT?

Przyglądamy się konstrukcji przekładni CVT i omawiamy sposób jej działania. Przedstawiamy także średnią żywotność i wymieniamy kilku producentów samochodów, którzy montują lepsze przekładnie CVT niż inni.

Spis treści pokaż Jak długo działają przekładnie CVT? Co to jest przekładnia CVT? Jak działa przekładnia CVT? Czy przekładnie CVT są niezawodne? 1. Toyota 2. Honda 3. Subaru 4. Mitsubishi 5. Nissan Czy w przypadku przekładni CVT konieczne jest płukanie płynu skrzyni biegów?

Jak długo działają przekładnie CVT?

W pojazdach najnowszych modeli można oczekiwać, że CVT wytrzyma ponad 100 000 mil. Jednak starsze przekładnie CVT, zwłaszcza pierwsze konstrukcje, mogą nie być tak niezawodne.

CVT nie ma określonej żywotności. Jest kilka czynników, które decydują o średniej żywotności. Te niedrogie przekładnie z biegiem lat stawały się coraz bardziej niezawodne, ponieważ ich konstrukcja była udoskonalana i dopracowywana.

Ponieważ producenci samochodów inwestują coraz więcej pieniędzy w technologię CVT, spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku lat żywotność będzie nadal rosła. Przestrzegając zaleceń dotyczących konserwacji zawartych w instrukcji obsługi, możesz wydłużyć żywotność przekładni CVT.

Co to jest przekładnia CVT?

CVT (continuously variable transmission) to rodzaj automatycznej skrzyni biegów o nieokreślonej liczbie przełożeń. W konwencjonalnej automatycznej skrzyni biegów masz stałą liczbę przełożeń, np. cztery biegi w skrzyni czterobiegowej lub sześć biegów w skrzyni sześciobiegowej. CVT zawiera dowolną kombinację przełożeń w zależności od ograniczeń określonych w programie.

Przekładnia CVT jest zaprogramowana tak, aby zmieniać biegi jak zwykłe przekładnie automatyczne, ale w rzeczywistości w ogóle nie dochodzi do zmiany przełożeń. Zmiana przełożeń jest płynna i może odbywać się nawet pod obciążeniem silnika. Takie działanie zapewnia bardziej płynne dostarczanie mocy, podobne do tego, jakie można znaleźć w pojazdach elektrycznych.

Osoby przyzwyczajone do jazdy z manualną skrzynią biegów mogą mieć wrażenie, że przekładnia CVT ślizga się po wciśnięciu gazu. Jest to najbardziej odczuwalne podczas jazdy na pełnym gazie. Przy każdym naciśnięciu pedału gazu obroty silnika gwałtownie rosną i pozostają wysokie. Jest to normalne działanie przekładni CVT, ale u kierowców, którzy nie są do tego przyzwyczajeni, wywołuje niepokój.

ZWIĄZANE: CVT a automatyczna skrzynia biegów - różnice, zalety i wady

Jak działa przekładnia CVT?

Przekładnie CVT występują w wielu rodzajach. Jedna z najpopularniejszych wykorzystuje dwa stożkowe koła pasowe i łączący je pasek lub łańcuch. Gdy stożki oddalają się od siebie lub zbliżają do siebie, zmienia się również hipotetyczne przełożenie koła pasowego.

Nissan i niektórzy inni producenci samochodów stosują toroidalną przekładnię CVT. Taka konstrukcja jest przeznaczona do zastosowań wymagających wyższego momentu obrotowego, podobnie jak w przypadku samochodów sportowych z napędem na cztery koła. W toroidalnej przekładni CVT poruszają się dwa wałki przenoszące moment obrotowy pomiędzy dwoma tarczami. Gdy wałki się obracają, stożkowe tarcze również obracają się z różną prędkością.

Toyota stosuje przekładnię CVT, która ma tradycyjny pierwszy bieg, ale po jednokrotnym przełączeniu na wyższy bieg przechodzi w tryb CVT. Taką konstrukcję można znaleźć w modelach Corolla Hatchback.

Oprócz tego można również spotkać magnetyczne lub hydrostatyczne przekładnie CVT, w których do odpowiedniego przenoszenia momentu obrotowego wykorzystuje się magnesy lub płyny. Te konstrukcje są jednak mniej popularne.

Czy przekładnie CVT są niezawodne?

1. Toyota

Jeśli zależy Ci na niezawodnej przekładni CVT, warto zwrócić uwagę na markę Toyota. W końcu firma ta jest regularnie oceniana jako jedna z najbardziej niezawodnych, głównie dlatego, że nie stosuje nowych technologii bez ich dokładnego przetestowania.

Toyota jest znana z produkcji jednych z najlepszych przekładni CVT na rynku. W rzeczywistości niektóre modele Priusa mają przebieg ponad 300 000 mil.

2. Honda

Honda to kolejny producent samochodów, który jest uważany za niezawodnego. Zdarza się jednak, że producent przeskakuje do przodu i stosuje nową technologię, która zawiera pewne błędy.

Jeśli jednak kupisz model Civic10. generacji wyposażony w przekładnię CVT i silnik turbo o pojemności 1,8 litra, znajdziesz w nim duże przyspieszenie i niezawodność. W rzeczywistości modele te są oceniane jako jedne z najlepszych na drodze.

3. Subaru

Przekładnia CVT montowana w samochodach Subaru ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa i tak właśnie jest. Jednak właściciele Subaru lubią jeździć w terenie i przeżywać przygody, ale przekładnia CVT może nie być przeznaczona do tego rodzaju działań.

Skrzynie CVT nie utrzymują tak dużego momentu obrotowego, jak typowa skrzynia manualna lub automatyczna. Jeśli będzie się ją zbyt mocno naciskać, może się przegrzewać, co prowadzi do problemów z niezawodnością.

4. Mitsubishi

Ludzie chętnie wybierają modele Mitsubishi ze względu na ich niską cenę. Jeśli potrzebujesz samochodu przyjaznego dla budżetu, Mitsubishi znajdzie się na szczycie Twojej listy.

Mimo to dostajesz to, za co płacisz. Skrzynie CVT w tej linii nie są zbudowane tak jak inne i prawdopodobnie nie będą tak trwałe. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem jazdy Mitsubishi przeprowadzić badania i wiedzieć, w co się pakujesz.

5. Nissan

Przed wprowadzeniem przekładni CVT Nissan cieszył się znakomitą reputacją. Jednak starsze modele CVT pozostawiały wiele do życzenia. Wiele pierwszych przekładni CVT ulegało awarii po przejechaniu 80 000 mil.

Z biegiem czasu Nissan zwiększył niezawodność konstrukcji CVT. Mimo to, na perfekcję możesz poczekać trochę dłużej.

Czy w przypadku przekładni CVT konieczne jest płukanie płynu skrzyni biegów?

Większość producentów nie zaleca płukania przekładni CVT w ramach regularnej konserwacji. Wielu producentów samochodów twierdzi, że płyn CVT ma wystarczyć na cały okres eksploatacji pojazdu.

Jeśli pojazd przejedzie dużo kilometrów lub zauważysz wyciek, możesz zdecydować się na serwis. Zalecamy jednak, aby zlecić to profesjonaliście, jeśli zauważysz spalony płyn, cząsteczki zanieczyszczające płyn lub jeśli pojazd jest coraz starszy.