Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak długo trwa ładowanie Tesli? (120v, 240v i 480v)

5 czerwca 2022

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym posiadaczem samochodu elektrycznego, czy też ciekawi Cię linia pojazdów Tesla, dobrze jest zapoznać się z czasami ładowania poszczególnych modeli. Podróżowanie z zerową emisją może być wielkim błogosławieństwem, ale musisz być przygotowany na czas potrzebny na naładowanie pojazdu. Dlatego właśnie powinieneś zadać sobie pytanie: "Jak długo trwa ładowanie Tesli?".

W tym przewodniku omawiamy różne sposoby, na jakie można ładować Teslę. Oceniamy też średnie czasy dla każdej z metod i pomagamy określić, kiedy Tesla jest w pełni naładowana.

Spis treści show Jak długo trwa ładowanie Tesli? Metody ładowania Tesli 1. Ładowanie prądem zmiennym (Poziom 1) 2. Ładowanie prądem zmiennym (poziom 2) 3. Szybkie ładowanie prądem stałym (Tesla Supercharger) Skąd mam wiedzieć, kiedy moja Tesla skończy się ładować?

Jak długo trwa ładowanie Tesli?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ w grę wchodzi tak wiele zmiennych. Metoda ładowania, moc wyjściowa, model Tesli i pojemność baterii mają wpływ na to, jak długo Twój pojazd będzie musiał być podłączony do prądu.

Możemy jednak podać przybliżony czas ładowania, jeśli masz rozładowaną baterię Tesli i potrzebujesz pełnego naładowania.

Oto szacunkowy czas pełnego naładowania Tesli:

  • Poziom 1 (120 V): 20 do 40 godzin
  • Poziom 2 (240 V): 8 do 12 godzin
  • Poziom 3 (480 V): 15 do 25 minut

Oczywiście, jeśli jesteś właścicielem Tesli, chcesz podłączyć się do Supercharger. Mimo to nie zaleca się codziennego korzystania z Superchargerów ze względu na potężne natężenie prądu stałego. Zostały one zaprojektowane z myślą o szybkim ładowaniu podczas podróży. Idealnie byłoby podłączyć Teslę na noc do garażu za pomocą połączenia prądu zmiennego 2. poziomu.

Metody ładowania Tesli

1. Ładowanie prądem przemiennym (Poziom 1)

Ładowanie Poziomu 1 jest uważane za opcję uniwersalną. Aby korzystać z tej formy ładowania, wystarczy zwykłe gniazdko domowe.

Chociaż napięcie 120 V pozwoli wykonać pracę, może to potrwać znacznie dłużej. W rzeczywistości ładowanie tą metodą może trwać nawet kilka dni, co nie zawsze jest wygodne.

2. Ładowanie prądem zmiennym (poziom 2)

Najczęściej spotykanym typem ładowarki na stacjach publicznych jest poziom 2. Jeśli chcesz uzyskać taki sam poziom wydajności po powrocie do domu w nocy, możesz wyposażyć swój dom we wtyczkę 240 V o natężeniu od 40 do 80 amperów.

Taka ładowarka działa na tym samym poziomie co duże urządzenia, takie jak pralka czy suszarka. Jest to zalecana przez Teslę metoda ładowania w domu i nie jest trudna do zainstalowania przez wykwalifikowanego elektryka.

Szybkość ładowania na Poziomie 2 jest znacznie większa niż na Poziomie 1. W rzeczywistości pełne naładowanie powinno trwać zaledwie kilka godzin.

3. Szybkie ładowanie prądem stałym (Tesla Supercharger)

Jako stacje własne, sieć Tesla Supercharger została zaprojektowana i wykonana przez producenta. Dzięki temu systemowi Tesla nie polega na sieci firm trzecich, jak większość producentów samochodów. Mimo to niektóre publiczne ładowarki są wyposażone we wtyczkę z adapterem Tesla, co zapewnia wygodę.

W ładowarce poziomu 3 zrezygnowano z prądu zmiennego, dzięki czemu można korzystać z prądu stałego. Taka konfiguracja wymaga jednak dużej ilości energii z sieci. W rzeczywistości wymaga ponad 480 woltów i ponad 100 amperów. Jednak moc wyjściowa jest fenomenalna.

Dzięki ładowarce Supercharger można uzyskać zasięg około 200 mil w ciągu zaledwie 15 minut. Wyniki różnią się jednak w zależności od szybkości ładowania. Ogólnie rzecz biorąc, prędkość prądu stałego wynosi od 90 do 250 kW, w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz.

Najlepszą rzeczą w korzystaniu z ładowarki Tesla Supercharger jest to, że możesz łatwo znaleźć najbliższą lokalizację za pomocą aplikacji samochodowej lub w samochodzie. System nie tylko poinformuje Cię, gdzie znajdują się lokalne stacje, ale także pokaże Ci, ile stanowisk jest aktualnie dostępnych i poda rzeczywistą moc. Dzięki wbudowanemu planerowi podróży Tesli możesz zmienić trasę przejazdu w zależności od tego, gdzie znajdują się stacje Superchargers. Nie ma nic bardziej wygodnego niż to.

Skąd mam wiedzieć, kiedy moja Tesla skończy się ładować?

Tesla ułatwia sprawdzenie, kiedy Twój samochód jest w pełni naładowany. Każdy model wyposażony jest w system diagnostyczny, który informuje o stanie naładowania baterii. Podczas ładowania system pokazuje, ile potrzeba, aby dojechać do domu, ile energii ma bateria i ile jeszcze potrwa ładowanie.

Istnieją również platformy innych firm, które można dodać, aby uzyskać więcej funkcji inteligentnego ładowania. Dzięki niektórym aplikacjom można ustawić harmonogram ładowania, monitorować ładowanie i otrzymywać powiadomienia o postępie.

W porównaniu z innymi rozwiązaniami, ładowanie Tesli EV kosztuje znacznie mniej niż dalsze tankowanie paliwożernego pojazdu. Ponieważ samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na drogach, warto już dziś dowiedzieć się, jak najlepiej naładować Teslę.