Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak długo można jechać na oponie zapasowej? (i jak szybko?)

15 maja 2022

Przebita opona nigdy nie jest przyjemna, ale jeśli masz zapasową, to przynajmniej zdążysz dojechać do warsztatu. Jeśli ma się dużo szczęścia, warsztat będzie w stanie naprawić oponę i będzie można wrócić na drogę. Można jednak zadać sobie pytanie: jak długo można jeździć na oponie zapasowej i czy można na niej jechać z normalną prędkością?

Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele rodzajów opon, na których można wymienić przebitą oponę. Niektóre samochody mają oponę zapasową pasującą do pozostałych czterech, a samochody kompaktowe zwykle mają tak zwaną oponę pączkową (oszczędzającą miejsce). Zrozumienie typu używanej opony pozwoli lepiej określić sposób jazdy i dystans, jaki można przejechać.

Spis treści show Jak długo można jechać na oponie zapasowej? Dystans na oponie zapasowej według typu 1. Opona zapasowa pełnowymiarowa 2. Opona zapasowa oszczędzająca miejsce/opona kokosowa 3. Opona Run-Flat Jak szybko mogę jechać na oponie zapasowej?

Jak długo można jechać na oponie zapasowej?

Jeśli masz pełnowymiarową oponę zapasową, nie ma problemu z jazdą tak daleko, jak na innych oponach. Jeśli masz oponę zapasową typu "donut", możesz przejechać około 50 mil z prędkością poniżej 40 mph, ale zdecydowanie zaleca się jej jak najszybszą wymianę.

Jazda z oponą zapasową typu "pączek" stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa i należy ją jak najszybciej wymienić.

Dystans na oponie zapasowej według typu

1. Pełnowymiarowa opona zapasowa

Wiele samochodów zostało skonstruowanych tak, aby zmieścić pełnowymiarową oponę zapasową we wnęce na opony. Jeśli masz większy samochód, np. ciężarówkę lub SUV-a, to prawdopodobnie taki właśnie model znajdziesz w swoim pojeździe. Oczywiście nie wszyscy są zadowoleni z dodatkowej przestrzeni i ciężaru, ale pełnowymiarowa opona zapasowa jeździ tak samo, jak zwykła opona, o ile się o nią dba.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że można używać opony zapasowej jako zwykłej opony i kupić nową, jeśli będzie to łatwiejsze. W warsztacie trzeba tylko założyć oponę zapasową na oryginalną obręcz i sprawdzić ciśnienie powietrza. Jest to jeden z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów radzenia sobie z przebitą oponą.

Z drugiej strony, jeśli od dawna nie używało się opony zapasowej, może się okazać, że jest to inna opona niż pozostałe trzy w pojeździe. W niektórych przypadkach ta różnica może powodować problemy z prowadzeniem pojazdu. Jeśli nie można uzyskać idealnego dopasowania, często najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowej opony.

2. Opona zapasowa oszczędzająca miejsce/kokos

Aby zaoszczędzić miejsce, producenci zaczęli montować mniejsze opony zapasowe, tzw. pączki. Taka opona nie tylko zajmuje mniej miejsca w samochodzie, ale jest też lekka. Te mniejsze opony nie były budowane z myślą o trwałości, lecz tylko o tym, aby dowieźć kierowcę do warsztatu.

Najlepsze zalecenia dotyczące prędkości jazdy i czasu, jaki można spędzić na tej oponie, można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Zwykle jednak zaleca się znalezienie warsztatu w promieniu 70 mil i nieprzekraczanie prędkości 50 km/h na oponie.

Jeśli przyjrzeć się bieżnikowi opony kompaktowej, szybko okaże się, dlaczego nie należy na niej polegać. Bieżnik jest często niewielki lub nie ma go wcale, co sprawia, że opona jest bardziej podatna na rozerwanie i uszkodzenie przez zanieczyszczenia drogowe.

Opona zapasowa jest także cieńsza niż zwykłe opony. W związku z tym mogą wystąpić problemy z prowadzeniem, zwłaszcza gdy opona jest założona na jedno z przednich kół odpowiedzialnych za kierowanie pojazdem.

3. Opona Run-Flat

Opony typu "run-flat" zyskały na popularności, ponieważ producenci odkryli, że mają one niższe koszty utrzymania niż opony tradycyjne. Być może w samochodzie MINI lub BMW zamiast tradycyjnych opon zamontowane są opony typu "run-flat". Choć opony te mają być wytrzymałe, nie będą trwać wiecznie.

Opony typu "run-flat" zostały specjalnie zaprojektowane, aby radzić sobie z większością zagrożeń na drodze i wyjątkowo dobrze znoszą przebicia. Taka opona nie wybuchnie ani nie przebije się, jak tradycyjna opona. Zamiast tego po przebiciu opona kontynuuje jazdę przez około 50 mil. Z drugiej strony, wymiana takich opon jest droższa, więc płacisz za tę cechę, gdy musisz kupić nowe opony.

Jak szybko mogę jechać na oponie zapasowej?

Wszystkie opony zapasowe są różnie oceniane. Zalecenia powinny znajdować się na boku. Indeks prędkości dla opony zapasowej będzie prawdopodobnie wynosił 50 mph lub mniej, chyba że jest to opona pełnowymiarowa.

Ponadto nie należy jeździć na niej dalej, niż jest to konieczne.

Czasami trzeba znaleźć się w sytuacji, w której na oponie zapasowej jest się dalej od domu, niż by się chciało. Dobra wiadomość jest taka, że sklepy z oponami znajdują się w odległości zaledwie kilku minut jazdy od większości miejsc w kraju. Jeśli jednak trzeba jechać dalej, niż by się chciało, należy przestrzegać tych samych zasad, co podczas jazdy ulicą. Na autostradzie należy trzymać się wolnego pasa i starać się jechać jak najprostszą drogą. Nie należy szarpać kierownicą ani niepotrzebnie zmieniać pasa ruchu. Jeśli jedziesz znacznie wolniej niż inni uczestnicy ruchu, musisz włączyć światła awaryjne.

Tworząc plan przed koniecznością skorzystania z zapasowych, wiesz dokładnie, co robić, gdy dojdzie do tego nieszczęśliwego zdarzenia.