
Woski są najbardziej tradycyjną metodą zabezpieczania lakieru. Od niedawna mocne stają się także specjalne powłoki, których trwałość będzie znaczenie wyższa, będą one również droższe. Jak więc najlepiej dbać o ochronę naszej karoserii?
Jeśli chodzi o wosków znajdziemy całkiem pokaźną liczbę różnorakich produktów. Są one w formie płynnej i w specjalnych pastach. Dość powszechnie uważa się, że woski w stanie ciekłym będą łatwiejsze w aplikowaniu, jednak mogą mieć gorsze właściwości ochronne niż woski w stanie stałym. Biorąc pod uwagę to jaki jest skład wosków wyróżnia się produkty naturalne oraz syntetyczne. Pierwsza grupa opiera się o carnaubę a więc wosk pozyskiwany z liści palmy kopernicji, która rośnie w Brazylii. Druga grupa wosków wykorzystuje ochronne właściwości polimerów, które tworzone są drogą chemiczną. Skuteczność a także trwałość obydwu wosków w praktyce uzależniona będzie od konkretnych produktów i nie ma tutaj reguły, która może określić wyższość jakiegoś produktu.
Powłoki kwarcowe – powiew innowacji
Nakładanie woski charakteryzuje się tym, że zajmuje sporo czasu a efekt będzie jedynie na 4-6 miesięcy. Dlatego nadwozie samochodu wymagać będzie regularnej konserwacji. W tym zakresie zaczęły się rozwijać nowe technologie, na czele których pojawiała się ceramika i kwarc. To właśnie kwarc wykorzystywany jest między innymi w przemyśle szklarskim, gdzie ceni się jego wysoką twardość i połysk. Dzięki temu chroni skutecznie przed promieniowaniem UV i czynnikami atmosferycznymi.
Od strony praktycznej należy powiedzieć, że powłoka zabezpieczy auto nawet na 2 lata, a jeśli zadbamy o dobrą konserwację ta ochrona może być nawet na 3 lata. W porównaniu do wosków trzeba jednak powiedzieć także o minusach. Między innymi jest to znacznie wyższa cena a także trudniejsza aplikacja, która wymaga wcześniejszego bardzo dobrego przygotowania lakieru. Wydaje się jednak, że warto będzie się tymi produktami zainteresować i zdecydować się na taką ochronę samochodu, by karoseria na długo była w dobrym stanie technicznym.