Trwa ładowanie proszę czekać ...

Powłoka kwarcowa a wosk. Czym zabezpieczyć lakier?

19 sierpnia 2017

Woski są najbardziej tradycyjną metodą zabezpieczania lakieru. Od niedawna mocne stają się także specjalne powłoki, których trwałość będzie znaczenie wyższa, będą one również droższe. Jak więc najlepiej dbać o ochronę naszej karoserii?

Jeśli chodzi o wosków znajdziemy całkiem pokaźną liczbę różnorakich produktów. Są one w formie płynnej i w specjalnych pastach. Dość powszechnie uważa się, że woski w stanie ciekłym będą łatwiejsze w aplikowaniu, jednak mogą mieć gorsze właściwości ochronne niż woski w stanie stałym. Biorąc pod uwagę to jaki jest skład wosków wyróżnia się produkty naturalne oraz syntetyczne. Pierwsza grupa opiera się o carnaubę a więc wosk pozyskiwany z liści palmy kopernicji, która rośnie w Brazylii. Druga grupa wosków wykorzystuje ochronne właściwości polimerów, które tworzone są drogą chemiczną. Skuteczność a także trwałość obydwu wosków w praktyce uzależniona będzie od konkretnych produktów i nie ma tutaj reguły, która może określić wyższość jakiegoś produktu.

Samochodowe powłoki lakiernicze

Powłoki kwarcowe – powiew innowacji

Nakładanie woski charakteryzuje się tym, że zajmuje sporo czasu a efekt będzie jedynie na 4-6 miesięcy. Dlatego nadwozie samochodu wymagać będzie regularnej konserwacji. W tym zakresie zaczęły się rozwijać nowe technologie, na czele których pojawiała się ceramika i kwarc. To właśnie kwarc wykorzystywany jest między innymi w przemyśle szklarskim, gdzie ceni się jego wysoką twardość i połysk. Dzięki temu chroni skutecznie przed promieniowaniem UV i czynnikami atmosferycznymi.

Od strony praktycznej należy powiedzieć, że powłoka zabezpieczy auto nawet na 2 lata, a jeśli zadbamy o dobrą konserwację ta ochrona może być nawet na 3 lata. W porównaniu do wosków trzeba jednak powiedzieć także o minusach. Między innymi jest to znacznie wyższa cena a także trudniejsza aplikacja, która wymaga wcześniejszego bardzo dobrego przygotowania lakieru. Wydaje się jednak, że warto będzie się tymi produktami zainteresować i zdecydować się na taką ochronę samochodu, by karoseria na długo była w dobrym stanie technicznym.