Trwa ładowanie proszę czekać ...

Lampka Service Engine Soon: Znaczenie, przyczyny (jak ją naprawić)

14 kwietnia 2022

Jedziesz drogą i nagle na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka "Service Engine Soon".

Co należy teraz zrobić? Czy kontynuowanie jazdy spowoduje uszkodzenie silnika? Czy powinienem natychmiast zatrzymać samochód i odholować go do warsztatu? Ile będzie kosztowała naprawa?

To tylko kilka z potencjalnych pytań, które mogą pojawić się w Twojej głowie.

Ale nie martw się, kontrolka service engine soon nie jest tak niebezpieczna, jak się wydaje. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o lampce ostrzegawczej service engine soon.

Spis treści show Lampka kontrolna Service Engine Soon Znaczenie Najczęstsze przyczyny zapalenia się kontrolki Service Engine Soon: Co robić, gdy zapali się lampka Service Engine Soon? Lampka Service Engine Soon w różnych kolorach Zlikwidowałem kontrolkę Service Engine Soon, ale kontrolka powróciła? Lampka Service Engine Soon - najczęściej zadawane pytania Co powoduje zapalenie się kontrolki Service Engine Soon? Czy mogę jeździć z włączoną kontrolką service engine soon? Jak sprawić, aby kontrolka service engine soon zgasła? Czy niski poziom oleju może być przyczyną świecenia się kontrolki Service Engine Soon?

Lampka kontrolna Service Engine Soon Znaczenie

Lampka kontrolna Service engine soon sygnalizuje niewielki problem z układem elektronicznym lub silnikiem samochodu. Niektórzy producenci stosują kontrolkę service engine soon zamiast kontrolki check engine, gdy w samochodzie występuje tylko niewielki, a nie poważny problem.

Może to również oznaczać, że nadszedł czas na zaplanowany przegląd, taki jak wymiana oleju lub świec zapłonowych. Niektórzy producenci mają tylko jeden wskaźnik sygnalizujący zarówno konieczność wykonania planowego przeglądu, jak i problemy z silnikiem.

Najczęstsze przyczyny świecenia kontrolki Service engine soon:

Istnieją pewne szczególne sytuacje, w których zapalenie się kontrolki Service engine soon jest bardziej prawdopodobne. Różnią się one nieznacznie w zależności od producenta samochodu, ale przyczyny te są często bardzo podobne w różnych modelach samochodów. Oto przyczyny zaświecenia się kontrolki service engine soon:

 • Drobne problemy z silnikiem, takie jak poluzowany korek zbiornika paliwa.
 • Czas na wykonanie planowego przeglądu.
 • Niski poziom płynów (niski poziom oleju, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego itp.)
 • Niewielkie problemy z emisją spalin.

Co robić, gdy zapali się lampka Service Engine Soon?

Gdy jesteś w drodze i zapali się kontrolka "Service Engine Soon", najprawdopodobniej nie masz przy sobie żadnych narzędzi diagnostycznych. Można jednak sprawdzić kilka typowych rzeczy na poboczu drogi, gdy pojawi się kontrolka.

 • Sprawdź w podręczniku napraw (jeśli masz go przy sobie), co oznacza kontrolka Service Engine w danym modelu samochodu.
 • Sprawdź poziom wszystkich płynów, w tym poziom oleju silnikowego, poziom płynu hamulcowego, poziom płynu do spryskiwaczy wycieraczek, poziom płynu do automatycznej skrzyni biegów (jeśli masz do niej bagnet) oraz poziom płynu chłodzącego.
 • Sprawdź, czy korek zbiornika paliwa jest prawidłowo dokręcony.
 • Sprawdź, czy nie słychać żadnych dziwnych odgłosów pracy silnika.
 • Sprawdź w instrukcji obsługi, kiedy był wykonywany ostatni planowany przegląd i czy nie nadszedł czas na przegląd. Zadzwoń do autoryzowanego dealera, jeśli posiadasz cyfrową instrukcję serwisową lub spróbuj znaleźć informacje w menu na desce rozdzielczej.

Jeśli nie możesz znaleźć żadnych problemów, musisz zabrać samochód do warsztatu, aby odczytać pamięć kodów usterek pojazdu. Można to także zrobić samodzielnie, jeśli w domu znajduje się skaner OBD2. Jeśli nie masz takiego skanera, a chcesz go mieć, zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym recenzji skanera OBD2. Sprawdź, czy w jednostce sterującej silnika nie ma zapisanych kodów usterek.

Jeśli otrzymasz jakieś kody, zapisz je i spróbuj uzyskać informacje na temat ich znaczenia. Jeśli są to kody problemów z emisją, które nie stanowią zagrożenia dla silnika, można spróbować usunąć kod i sprawdzić, czy kontrolka konserwacji silnika zgaśnie.

Jeśli lampka zgaśnie po usunięciu kodów, oznacza to, że jeden z kodów zapisanych w pamięci jest przyczyną zapalenia się lampki kontrolnej konserwacji silnika.

Lampka Service Engine Soon w różnych kolorach

Lampka kontrolna Service Engine Soon może również występować w różnych kolorach, o czym należy wiedzieć.

 1. Lampkażółta: Niewielki problem: Należy jak najszybciej udać się do warsztatu lub wykonać diagnostykę we własnym zakresie.
 2. Lampkaczerwona: Poważny problem: Zatrzymaj się i wyłącz silnik tak szybko, jak to możliwe, a następnie odholuj samochód do najbliższego warsztatu w celu przeprowadzenia kontroli.

Zlikwidowałem kontrolkę Service Engine Soon, ale kontrolka powróciła?

Moduł sterujący silnika wykonuje testy wszystkich elementów silnika przy każdym zapłonie silnika i po rozgrzaniu pojazdu. Jeśli test nie powiedzie się kilka razy, moduł uzna, że coś jest nie tak, jak powinno być. Dlatego wykrycie tych problemów przez moduł sterujący silnika może zająć dużo czasu.

Jeśli lampka Service engine soon pojawi się ponownie, oznacza to, że problem nadal występuje i należy go ponownie zdiagnozować.

Problemy elektryczne są często wykrywane natychmiast i nie wymagają testów rozruchowych, aby je zauważyć. Jeśli kontrolka Service Engine Engine pojawi się ponownie, należy ponownie odczytać pamięć kodów usterek i spróbować uzyskać więcej informacji i rozwiązać problem.

Service Engine Soon FAQ

Co powoduje zapalenie się kontrolki service engine soon?

Istnieje wiele przyczyn zapalenia się kontrolki Service Engine Soon. Najczęstszą przyczyną jest drobny problem z silnikiem, niski poziom płynów, uszkodzona żarówka lub drobny problem z emisją spalin, w zależności od modelu samochodu.

Czy można jeździć z włączoną kontrolką service engine soon?

Problemy powodujące zapalenie się kontrolki service engine soon w większości przypadków nie są niebezpieczne dla samochodu. Przed dalszą jazdą warto jednak sprawdzić poziom wszystkich płynów, aby upewnić się, że jest on prawidłowy. Zalecamy jednak jak najszybszą naprawę.

Jak sprawić, aby lampka kontrolna Service Engine soon zgasła?

W większości przypadków należy naprawić problem, który spowodował zapalenie się kontrolki service engine engine, a kontrolka sama zniknie. Jeśli kontrolka zapali się z powodu zaplanowanego przeglądu, należy ją zresetować za pomocą skanera diagnostycznego lub specjalnej kombinacji przeznaczonej dla danego modelu samochodu.

Czy niski poziom oleju może być przyczyną świecenia kontrolki Service Engine soon?

Tak, niski poziom oleju silnikowego może być przyczyną pojawienia się kontrolki service engine soon na desce rozdzielczej w wielu modelach samochodów. Może to również oznaczać niski poziom innych płynów lub inne problemy z samochodem. Sprawdzenie poziomu oleju jest jednak stosunkowo łatwe, więc zdecydowanie należy zacząć od tego.