Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co to są stalówki? - Plusy i minusy

26 marca 2022

Jeśli chciałbyś kupić nowy zestaw kół do swojego pojazdu, możesz być zafascynowany wszystkimi dostępnymi opcjami. W końcu istnieje kilka niesamowitych opcji na rynku wtórnym, które naprawdę podniosą jakość Twojej jazdy. Jednak czasami to prosty projekt wygrywa w ostatecznym rozrachunku, jak na przykład felgi stalowe. Czym są felgi steelies i dlaczego powinieneś je rozważyć?

W tym przewodniku oceniamy, co sprawia, że felgi stalowe są tak popularne. Przyglądamy się także głównym różnicom pomiędzy steelies a innymi kołami. Na końcu artykułu znajdziesz przybliżone ceny kilku różnych typów kół.

Spis treści pokaż Co to są felgi stalowe? Zalety Steelies 1. Niski koszt 2. Wytrzymałość Wady Steelies 1. Cięższe 2. Brak możliwości projektowania Stalówki a stopy Stalowe a chromowe Ile kosztują felgi stalowe?

Co to są felgi stalowe?

Steelies to nazwa nadana felgom stalowym. Większość felg stalowych ma nakładki lub kołpaki na wierzchu. Nie ma nic bardziej podstawowego niż to. Koła te są tworzone z kęsów stali, które są tłoczone za pomocą maszyn hydraulicznych.

Najtańsze felgi na rynku są stalowe, a tuż za nimi plasują się felgi ze stopu. Dodatkowo, Steelies są popularne i można je znaleźć w wielu różnych pojazdach.

Zalety Steelies

1. Niskie koszty

Produkcja felg stalowych nie kosztuje tak dużo jak innych. Są tanie w produkcji i można je przykryć prostym zestawem kołpaków lub pokrowców na koła.

Stalowe felgi od wielu lat są standardem we wszystkich pojazdach budżetowych. Można je zobaczyć jako wyposażenie standardowe w wielu samochodach przyjaznych dla budżetu.

2. Wytrzymałość

Stal jest zbudowana z węgla i żelaza, co czyni ją twardszą niż większość innych konstrukcji. W rzeczywistości felgi stalowe są często używane do jazdy zimą, głównie ze względu na ich wytrzymałość.

Z tego powodu felgi stalowe często można spotkać w samochodach terenowych. Ponadto, jeśli felgi stalowe ulegną uszkodzeniu podczas jazdy terenowej, ich wymiana jest tańsza.

Wady opon stalowych

1. Cięższe

Wraz z większą trwałością i wytrzymałością rośnie waga. W porównaniu z felgami aluminiowymi, felgi stalowe będą ważyć znacznie więcej.

Dodatkowa masa nieresorowana felg stalowych może powodować trudności w prowadzeniu. Możesz zauważyć pewne różnice podczas pokonywania ciasnych zakrętów lub prób manewrowania.

2. Brak konstrukcji

Wzornictwo felg stalowych nie jest zbyt elastyczne. Nie znajdziesz tu wielu opcji ze względu na sposób produkcji felg stalowych. W rzeczywistości jedyną konstrukcją, jaką można wykonać z felgą stalową, jest umieszczenie otworów w powierzchni czołowej, które pomagają również w chłodzeniu hamulców.

Ponadto, trudno jest znaleźć felgi stalowe w różnych rozmiarach. Nie będzie można dostać wielu felg stalowych o większych średnicach. Można jednak założyć kołpaki na felgi lub pomalować metal, aby nadać im lepszy wygląd. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ jeśli felgi nie zostaną pomalowane we właściwy sposób, może pojawić się rdza.

RELATED: Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

Felgi stalowe a alufelgi

Felgi aluminiowe mają trochę aluminium w konstrukcji, co czyni je bardziej modnymi. Dodatkowo, felgi stopowe są lżejsze ze względu na miksturę metalu. Dzięki temu samochód jest bardziej zwrotny i lepiej się prowadzi. Ponadto, felgi aluminiowe są dostępne w znacznie szerszym zakresie rozmiarów, nawet 20-calowe.

Felgi stalowe będą cięższe i nie będą wyglądać tak ładnie. Jednak te felgi będą prawdopodobnie tańsze i skierowane bardziej do konsumentów dbających o budżet.

Felgi stalowe vs. chromowane

Chromowana felga może wyglądać najlepiej z całej trójki, z lustrzanym połyskiem. Z pewnością można powiedzieć, że eleganckie chromowane felgi przyciągają wzrok. Jednak chromowane felgi to nie tylko styl, ale także ochrona. Ponieważ chrom tworzy na feldze powłokę ochronną, mniejsze jest prawdopodobieństwo utleniania, co zapobiega powstawaniu rdzy.

Felgi chromowane są również bardziej odporne na jazdę w terenie, dzięki czemu są lepsze niż felgi aluminiowe, ale może nie tak trwałe jak stalowe. Można nawet znaleźć tańsze chromowane felgi, co czyni je bardziej przystępnymi cenowo, niż mogłoby się wydawać.

Jednak chromowane felgi mogą być trudne do utrzymania w dobrym stanie. Musisz regularnie czyścić felgi, aby ich wykończenie nie łuszczyło się. Felgi te należy polerować i nie dopuszczać do osadzania się na ich powierzchni soli lub pyłu hamulcowego.

Ponadto felgi chromowane mogą być ciężkie, co może ograniczać ich wydajność. Felgi chromowane powstają poprzez dodanie do materiału bazowego wielu warstw metalu, takich jak miedź i nikiel. Następnie stosuje się chromowanie. Po nałożeniu wszystkich tych warstw, chromowana felga może ważyć nawet najwięcej.

Ile kosztują felgi stalowe?

Jeśli potrzebujesz zamiennej felgi stalowej, możesz wydać od 45 do 90 dolarów, choć cena różni się znacznie w zależności od rozmiaru, jaki potrzebujesz. Jeśli do zakupu dodasz oponę, cena również odpowiednio wzrośnie.

Felgi aluminiowe mogą być nieco droższe, ale nadal całkiem rozsądne. Ich ceny zaczynają się od około 50 USD za koło, więc nadal można mieć komplet przy ograniczonym budżecie.

Z drugiej strony, łatwo jest wydać znacznie więcej na wysokiej jakości zestaw chromowanych felg. Błyszczący wygląd można uzyskać już za 100 USD za felgę, ale są też takie, które kosztują tysiące. Poza stylowym wyglądem, nie ma wielu innych korzyści, które uzasadniałyby koszt chromowanych felg. Aby zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze, musisz przeanalizować sposób, w jaki prowadzisz samochód, swój budżet i swoje pragnienia.