Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przywróć równowagę w życiu opony

2 marca 2021

Opony nie są skomplikowane. Wystarczy utrzymywać w nich odpowiednie ciśnienie, co jakiś czas je obracać i nie najeżdżać na krawężnik, a wszystko będzie dobrze, prawda?

Właściwie nie.

Opony są kluczowym elementem bezpieczeństwa, który musi być odpowiednio konserwowany, w przeciwnym razie możesz narazić swoją rodzinę na niebezpieczeństwo.

Na początek nie można pominąć wyważania. Wyważona opona jest mniej podatna na wibracje i zapewnia bardziej płynną jazdę. Wyważanie przedłuża żywotność opony.

Eksperci z Continental Tire ostrzegają, że niewyważone opony są podatne na przebicia i nierównomierne zużycie.

"Z punktu widzenia komfortu jazdy może to powodować wibracje pojazdu. W dłuższej perspektywie może to powodować nierównomierne lub punktowe zużycie, co skróci żywotność opony" - mówi Joe Maher, specjalista ds. produktów w Continental Tire.

Równowaga - równomierne rozłożenie ciężaru - sprawia, że baletnice mogą stać na czubkach palców. Niewłaściwa równowaga może spowodować poważne obrażenia. W podobny sposób niewyważone opony wpływają na osiągi pojazdu, powodując nierównomierne toczenie się koła lub drżenie.

Ale dlaczego i jak wyważa się opony?

Wyważanie jest konieczne, ponieważ oś i koło, dwa duże i niezależne elementy maszyny, łączą się ze sobą. Szansa na to, że rozkład masy będzie idealny za pierwszym razem jest astronomiczna. Małe ciężarki są dyskretnie przymocowane do koła, aby wyważyć oponę.

Wyboje, niewłaściwe ciśnienie lub odpadnięcie ciężarków wyważających mogą spowodować, że opona wypadnie z równowagi.

Nawet jeśli pojazd jest idealnie wyregulowany i wyposażony w najnowocześniejsze koła, niewyważone opony nie będą trwałe i ucierpią na tym ich osiągi. Maher twierdzi, że test wyważenia nie jest wymagany przy każdej wymianie opon, ale to najlepszy moment, aby o to zapytać, ponieważ opony są już zdjęte z pojazdu.

Maher udziela następujących rad dotyczących wyważania opon:

  • Należy często sprawdzać opony pod kątem oznak zużycia. Powiadom doradcę serwisowego, jeśli zużycie bieżnika wygląda nierównomiernie lub jeśli zauważysz łyse miejsca, zużycie boczne lub pęknięte ściany boczne.
  • Sprawdzaj ciśnienie powietrza i upewnij się, że zawory są prawidłowo zakryte.
  • Zapytaj doradcę serwisowego, czy Twoje opony wymagają ponownego wyważenia. Opony są wyważane podczas pierwszego montażu na kole. Nie są one rutynowo sprawdzane i zazwyczaj nie są ponownie wyważane podczas podstawowej rotacji opon.
  • Nierównomierne zużycie, płaskie miejsca lub wibracje w kolumnie kierownicy to oznaki, że opony mogą być niewyważone.
  • Podczas wymiany opon należy wziąć pod uwagę ich wyważenie. Układ musi być wyważony, aby uzyskać jak najlepsze osiągi pojazdu.