Trwa ładowanie proszę czekać ...

Samochód prawdę powie

11 kwietnia 2017

Samochód to wizytówka człowieka. Czysty i zadbany świadczy o wysokiej kulturze właściciela, zabrudzony o lekceważącym stosunku do dóbr materialnych.

Szczególne znaczenie ma wnętrze samochodu, które służy do bezpośredniego użytkowania. O ile zabrudzone błotniki mogą świadczyć o niekorzystnych warunkach pogodowych, zwłaszcza w okresie jesiennej pluchy, zabrudzona tapicerka to wyłącznie dowód nieodpowiedniego korzystania z pojazdu.

Fakt ten nie oznacza, rzecz jasna, że samochód należy traktować jak eksponat muzealny, w rzeczywistości jest to przedmiot codziennego użytku, stworzony po to, by ułatwić człowiekowi życie. Wiadomo także, że podczas użytkowania mogą pojawić się zabrudzenia, nie mniej jednak zdrowy rozsądek wymaga tego, aby je możliwie szybko zniwelować.

Źródło problemu

Skąd się biorą brzydkie zapachy w aucie? - to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli. Nieprzyjemny zapach wewnątrz auta to problem, który dotyczy zarówno samochodów starszych, jak i nowych. Często jest to efekt użytkowania pojazdu, świadczący o tym, że samochód jest narzędziem codziennego użytku.

Źródła nieprzyjemnych zapachów mogą być różne, najczęściej są to roztocza, bakterie, kurz, resztki jedzenia, niedopałki papierosów, a także zapchany filtr kabinowy. Nierzadko problem powstaje miesiącami, sukcesywnie zwiększając intensywność.

Jeśli zauważymy, że w samochodzie jest zapchany przepływ powietrza, w pierwszej kolejności należy wymienić filtr. W większości przypadków pomaga.

Gorzej, gdy przyczyną brzydkiego zapachu jest woda, a dokładniej podtopienie lub zawilgocenie auta. W tej sytuacji zniwelowanie brzydkiego zapachu może okazać się trudne, niekiedy wręcz niewykonalne.

Ozonowanie samochodu

Nic więc dziwnego, że zamoczone samochody oferowane w komisach mają uchylone szyby oraz łańcuch choinek zapachowych, których celem jest zniwelowanie zaistniałego problemu.

Oczywisty jest fakt, że w tym przypadku obowiązkowo należy odgrzybić nawiew – można to wykonać wykorzystując specjalną sondę lub ozon.

Tapicerka idealna

Ważną funkcję w zakresie czyszczenia samochodu pełni pranie tapicerki. Czynność tę można wykonać korzystając z dostępnych na rynku środków czyszczących, najlepiej w postaci sprayu, który zapewnia optymalne efekty.

Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do prania tapicerki należy ją dokładnie odkurzyć – jeśli działanie to zostanie pominięte, piana lub płyn zmieszają się z brudem tworząc błoto, które po wyschnięciu i próbie usunięcia pozostawi nieestetyczne plamy.

Do odkurzania można użyć domowego odkurzacza, pomocą okazuje się także specjalna ssawka, dzięki której można usunąć brud w trudno dostępnych miejscach.

Kanapy podczas czyszczenia najlepiej wyjąć lub rozłożyć.